Discussion forum about Comet system products
You are not logged in.
Dobrý den, níže uvádím graf s naměřenými údaji z přístroje S3631, který používáme na zjišťování rosení oken u našeho zákazníka. Externí sonda byla nainstalovaná jak to nejlépe šlo na skle okna, přístroj typu S3631 ležel na parapetu u okna. Zákazník na noc stahuje žaluzie, takže ten rozdíl teplot je jasně vidět. Prosím Vás o vysvětlení , co ukazuje a vysvětluje černá křivka grafu, tj. rozdíl teplot sondy a rosného bodu.
Last edited by Tazatel (31-05-2007 09:15:52)
Offline
k problematice mohu ze svého hlediska poznamenat:
- v uvedeném období ke kondenzaci buď nedošlo nebo jsou naměřená data nesprávná. Jelikož ke kondenzaci údajně evidentně došlo (nevím kdy přesně), jde spíše o nesprávnou metodiku měření. Teplota testovaného povrchu musí být měřena přesně (zajistit max. přítlak, případně ještě vhodnou termobariérou odizoilovat tělo sondy a kus přívodního kabelu k sondě od okolního (teplejšího) vzduchu). Rovněž měření teploty a vlhkosti okolního vzduchu bych asi prováděl někde dál od okna směrem do místnosti, protože na parapetě už dost možná měříte kondenzací "odvlhčený" vzduch a tudíž nesprávný rosný bod (DP). I samotná teplota vzduchu měřená na parapetu okna je asi zatížena chybou (teplo z příp. radiátoru, sálání tepla z plochy skla, atd.) Pro správné určení rosného bodu je nutné měřit teplotu a vlhkost vzduchu časově PŘED jeho kontaktem s chladnější plochou, protože kondenzací nutně dojde k poklesu jeho teploty i vlhkosti!
- pro vyhodnocení kondenzace z grafu je možné buď porovnávat křivku teploty rosného bodu a externí teploty (tj. teploty skla) s tím, že pokud externí teplota klesne na úroveň teploty rosného bodu nebo pod něj, dochází na předmětech, jejichž teplotu ext. sonda měří (sklo), ke kondenzaci.
Další možností je vyhodnocovat pouze křivku DIF (tj. rozdíl teplot externí sondy minus DP): pokud křivka ukazuje kladné teploty, ke kondenzaci nedochází (T_ext je vyšší než DP), pokud se křivka dotkne nuly nebo ukazuje záporné teploty, dochází ke kondenzaci (T_ext je rovna nebo nižší než DP). Pro tento způsob vyhodnocení je vhodné přepnout zobrazení křivek "po jednotlivých kanálech" a zobrazit pouze DIF, jehož hodnota se vlastně srovnává s hodnotou 0°C
K žádné z uvedených podmínek vzniku kondenzace však podle grafu nedošlo; neblíže kondenzaci je období 28.1.2006 po půlnoci a kolem 6hod ráno, kdy teplota skla byla o pouhé 2°C vyšší než teplota rosného bodu (je to pěkně vidět právě na křivce DIF).
Pokud získáte opakovanými pokusy praktické zkušenosti, můžete případně chyby měření korigovat např. tím, že za dostatečné podmínky pro vznik kondenzace budete považovat minimální odstup teplot T_ext a DP např. +2°C (namísto 0°C). Takové měření pak ale bude samozřejmě spíše orientační.
Offline