Comet system forum

Discussion forum about Comet system products

Temperature, Humdity,

Pressure Transmitters

and Data Loggers

You are not logged in.

#1 30-05-2007 15:18:34

Tazatel
Member
Registered: 30-05-2007
Posts: 30

rychlost odezvy při měření teploty

S3120 jsem zapnul v místnosti s teplotou cca 20 - 21°C s frekvencí záznamu 30sec, maximální naměřené hodnoty dosáhl cca za 60 minut. Další hodnoty jsou již zřejmě v pořádku vzhledem ke kolísání teploty v místnosti.

Je tak dlouhá doba přizpůsobení se skutečné teplotě normální, nebo je něco špatně?

Potřebuji tento přístroj pro rychlou kontrolu vlhkosti a teploty v místnosti pro dokladování, kdy a zda se tam větrá a jak rozdílné teploty se tam dodržují. Rychlost reakce měření teploty považuji za nedostatečnou.

Prosím o Vaše stanovisko.

Offline

 

#2 30-05-2007 15:21:30

TomasT
Administrator
Registered: 29-05-2007
Posts: 64

Re: rychlost odezvy při měření teploty

k Vašemu dotazu sděluji následující: všechny teploměry/vlhkoměry, které jsou vybaveny pouze vnitřními senzory (tj. nemají externí sondu), mají z principu delší dobu odezvy (je to dáno hmotou přístroje). Tato vlastnost nemusí být ve většině případů na závadu - ve skladovacích prostorách jsou změny teploty spíše pomalé. Doba odezvy přístroje rovněž silně závisí na rychlosti proudění okolního vzduchu a to se v uzavřených místnostech zpravidla blíží nule - v takových podmínkách je uvedená doba odezvy kolem 60 min skutečně reálné číslo. Připomínám ovšem, že přenesení studeného přístroje do teplé místnosti není (z hlediska doby odezvy) srovnatelné s případem větrání v místnosti, kdy proudění vzduchu naopak dosahuje značných hodnot...
Pokud tedy potřebujete vědět, kdy se např. v místnosti větrá, můžete určitě tento typ přístroje použít. Pokud ovšem chcete přesně měřit teplotu vzduchu i během rychlé změny jeho teploty, byl by vhodnější přístroj s externí sondou. Otázkou zůstává, zda má smysl snažit se přesně měřit neustálený stav (během např. rychlého vyvětrání), protože i externí sonda má svou setrvačnost,  byť nižší než přístroje s interními senzory. Rovněž teplotní nehomogenita vzduchu v  době větrání je značná, atd... Naopak se dá říci, že přístroj s větší setrvačností přesněji sleduje skutečnou teplotu zboží ve skladu, které má rovněž svoji setrvačnost a o jehož teplotu z podstaty jde.
Rozhodně přístroj S3120 není vhodný jako přenosný přístroj - z dotazu není zřejmé, zda se náhodou nejedná o toto použití.

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson